Nahni, neteče

20. října 2016 v 13:54 | miraur
V Lidečku měla byť kdysy veliká sláva. Sám pan biskup měl zavítať do teho valašského Vatikána, jak sa téjto dědině všeobecně praví. Všecko bylo připravené, ministranti umytí, pan falář nérvózní jak saně v létě a kostelník Jožka nasraný, lebo mu už potřetí zdechlo v kadidelnici. "Nejak ně z teho zvlhlo uhlí lebo co," škrabal sa za uchem.
Mezi tým už dorazil kancléř pana biskupa a s varhaníkem Franckem, známým sklerotikem, domluvíl, kdy má začať hráť a kdy né, a co má zpívať farní zbór. Mša začala a všecko to jelo jak na drátkách. Po svatém přijímání, když už už to vypadalo, že všecko klapne, ohřívá si tradičně varhaník ruky na teplometu. Najednúc sa ozve do repráků šeptavý hlas pana kancléře. "Hrejte, hrejte." Celý kostel ztichl. Francek zčervenál jak zralé rajča a pěkně nahlas, jak byl zvyklý při zkůškách schóly: "Hvejte, hvejte! Kuva ale cooo?!"
Páter Filgas z Lužnéj měl v sedumdesátých rokoch od komunistů zakázaný kostel, tož chodívál zaopatřovat svoje súsedy po okolních pasekách. Jednúc tak stařečkovi Sekulovém dával poslední požehnání. Strýček ležál na téj smrtelnej posteli a snáď už ani ten slavnostní ceremoniál nesledovál, jak už sa štymovál před tú nebeskú bránu. Velebný pán mu už nechává políbiť mosazný křížek, že už je hotové. Stařeček s týma přivřenýma očama když ucítíl ten známý chladivý pocit na hubě enem utrúsíl: "Nahni! Neteče!"
Najvětší gól ale udělál kdysy známý cigánský harmonikář Franta Drga z Trenčína, co chodívál po valašských dědinách vyhrávať. Na Vsetíně si ho zavolál pan děkan, že prý mu onemocnjél varhaník. Tož jestli by František nedošél jako známý muzikus zahráť k téj mši. Frantovi sa do teho moc nechtjélo. "Panko farár, já ty svaté pesničky nevjém. Na mú dušu neumím ich," šprajcovál sa. Ale pan farář říkal: "nevadí Františku. Je to jednoduché, já vám to předzpívám a vy dohrajete odpověď." Tož sa aj tak domluvili. Začala mša, velebníček roztáhl ruky a začal: "Pááne příííjdi k nááám." Franta nezaváhal ani chvilku a spustil: "Já ti za klobúčik pierko dáááám!"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama