Nikdy, neříkej nikdy

22. června 2017 v 11:01 | miraur
Nikdy, neříkej nikdy. Říkával můj kamarád Karel, a měl pravdu. Říkával to s tím krásným moravským G uprostřed. Jeho niGdy znělo libozvučně a zároveň fatálně. Říkával to s nadsázkou, ale člověk byl při jeho prohlášení hned o něco ostražitější.
Kupříkladu nikdy jsem nechtěl bydlet ve svém rodném domě. A už je to tady. Sedím v obýváku, který znám od dětství a vidím Karlův zdvižený prst a slyším to znělé Gé. Nebo. Nikdy jsem nechtěl štěpit plané jabloně, jak to dědeček dělával a co myslíte? Na jaře si pravidelně utírám ruce zalepené od štěpařského vosku do trávy. To G v tom slově je přesně tak lepkavé jak ten zatracený vosk. A navíc v uších střílí jak letící husy na podzim, a to jejich gagaga bývá předzvěstí zimy a nepohody.
To "nikdy" je jak zaříkadlo. Takové abrakadabra po Česku. Řekněme spouštěč všeho, co si chceme podržet, či co rozhodně odmítáme. Ale pozor! Funguje to opačně.
Je to vlastně kouzlo potměšilého mága někde z dávných dob, asi. Vždyť kdykoliv to slovo vyslovím, mám takřka jistotu, že se stane pravý opak. Ne hned. Samozřejmě. Ale za čas, až na to zaříkávání člověk zapomene. Hm, třeba: "Nikdy se nevdám," říkávala plná vzteklých slzí v pubertě moje sestra, když ji opustil už třetí galán. No a dnes má dvě děti a za sebou už sedmnáct let spokojeného manželství.
Anebo. Nikdy už nedám do huby ani kapku alkoholu, sliboval jsem si po oslavě už kolikátých narozenin nad záchodovou mísou. A? No, prostě mám silně vyvinutou slabou vůli…
Takže bacha! To NIKDY je strašně nebezpečné slovo. A je jedno, jestli jej říkáme s nesmělým "k", jak to dělají obyvatelé české kotliny od Vysočiny na západ nebo s moravským "G", jak to zase vyslovují v krajích krále Ječmínka.
Prostě nikdy, opakuji NIKDY, neříkejte NIKDY! I kdyby to měl být slib slibů! A prosím, NIKDY neříkejte, že se NIKDY něčeho, nebo někoho nevzdáte! Protože to NIKDY nesplníte! Kruciš! Teď jsem to prozradil…
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Magicmax :) Magicmax :) | Web | 22. června 2017 v 11:35 | Reagovat

Nikdy neříkat nikdy. Snutná a zároveň tak oveseluící věta... :)

2 Eliss Eliss | Web | 22. června 2017 v 16:59 | Reagovat

Souhlasím, můžeme si stokrát říci že už nikdy, ale přece to uděláme znovu...

3 Leri Goodness Leri Goodness | Web | 22. června 2017 v 19:11 | Reagovat

Nádherně sepsaný článek. :) A ano, slovo "nikdy", bývá zpravidla víc než magické, vlastně můžu dát ruku do ohně za to, že to funguje.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama