Pámbu to tak chtěl

28. srpna 2017 v 16:34 | miraur
"Pámbu to tak chtěl," pokrčil hlavou děda a dal do kolébky malému vnoučkovi stříbrný peníz. Byl to první vnuk. Holky se nepočítají.
Čas letěl jako větrný kůň podzimní oblohou a vnouček se začal rozhlížet po tom, co by v životě dělal. I odešel do světa hledat své místo v životě. "Pámbu to tak chtěl," zamáčkla maminka slzu a přiložila synovi do baťůžku kromě rad také malý prstýnek.
Ve velkém městě se mládenec vyučil řemeslu popeláře. Lidé se mu vyhýbali pro jeho nevoňavé řemeslo a často na něj pokřikovali různé hanlivé přezdívky. "Pámbu to tak chtěl," krčil rameny, když sedával se svými přáteli nad půllitrem piva a ti mu vyčítali, že si nedokáže najít voňavější práci.
Po čase se vrátil domů. Z toho, co lidé vyhazovali, se naučil dělat krásné věci. Opravoval rozbité hrnky, sešíval rozpáraná křesla a lepil rozlámané skříňky. To vše se naučil prodávat a našetřil si malé jmění. Maminka mu přece říkala, ať nedbá na lidské řeči a naučí se dělat lidem malé radosti třeba z něčeho, co si myslí, že už nemají k užitku.
"Pámbu to tak chtěl," řekla mladá dívenka, když ji mladý úspěšný muž nasadil malý starobylý prstýnek. Vetkala si kopretinu do vlasů a dala mu hubičkou, která voněla po třešních a jarním vánku. Však si ji zasloužil, spravil tatínkovi kolo, na kterém spolu vyráželi na výlety po okolí.

Zakejhaly husy a najednou jako bílým chmýřím pokryla paní Zima ulice sněhem. A schoulený dědoušek s babičkou si vykračovali do velkého domu, kde na ně s vřískotem vyběhlo hejno střapatých vnoučat. Jedno si pohrávalo s ošoupaným stříbrným penízkem a velice litovalo, že už na světě nejsou umounění popeláři, kteří by dokázali vykouzlit ze zbytečností krásné věci. Protože, jak vyprávěl dědeček, teprve když se nová věc onosí a zůstane sama, začne vyprávět příběh všech, kteří ji používali a rozveselí srdce osamělých duší. "Pámbu to tak chtěl," mrkl dědeček na vnoučka, když mu dával ten stříbrňák.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama